Budowa domu - z czym powinieneś się liczyć
Własny dom jest marzeniem wielu osób, gdyż daje pełną swobodę projektu, aranżacji, a także swobodę mieszkania bez sąsiadów za ścianą. Jednak budowa nie jest taka prosta- nie wystarczy znaleźć żadne miejsce, kupić materiały i budować. Najpierw trzeba załatwić szereg formalności niezbędnych do uzyskania pozwolenia na budowę, bez którego nie można rozpocząć prac. Z czym więc musisz się liczyć przy budowie domu, sprwdzamy razem z partnerem mybaze?
Najpierw zakup odpowiedniej działki
Przede wszystkim najpierw musisz znaleźć odpowiednią działkę. To musi być odpowiednia okolica, z dostępem do drogi, w niewielkiej odległości od sklepu, przychodni i innych potrzebnych Ci instytucji. Działka musi też mieć dostęp do mediów – wody, prądu, gazu. Należy też zwrócić uwagę na specyfikę działki, czyli jej kształt, rzeźbę terenu (na nierównościach trudniej budować), jakość gruntu (lepiej nie budować na terenie podmokłym, zalewowym), a także ustawienie działki pod względem stron świata.
To jest ważne przede wszystkim pod kątem tego, gdzie mają być okna domu, a także pod kątem ewentualnej instalacji paneli słonecznych lub fotowoltaiki. Warto też sprawdzić w Miejskim Planie Zagospodarowania Przestrzennego, czy działka jest przeznaczona do zabudowy i sprawdzić księgę wieczystą, by upewnić się, że nie ciąży na działce np. kredyt hipoteczny. Ostatnia rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę, to oczywiście cena. Musisz ustalić wcześniej budżet na budowę i sposób finansowania, a w budżecie musisz uwzględnić także działkę.
Finanse na budowę – nie spiesz się ze sprzedażą obecnego mieszkaniaNajczęstszym sposobem na sfinansowanie budowy domu jest oczywiście kredyt hipoteczny. Obecne czasy nie zachęcają do jego zaciągania, ale zwykle nie ma wyjścia. Nikt nie ma tak ogromnych pieniędzy na koncie. Jednak wkład własny też jest przydatny, bo dzięki niemu mniej pozostaje do spłaty. Dobrym pomysłem, jeśli chodzi o uzyskanie środków choćby właśnie na wkład własny, jest sprzedaż starego lokum.
Jednak nie można się z tym spieszyć. Musisz liczyć się z tym, że na budowę domu trzeba naprawdę dużo czasu. Już samo załatwienie wszystkich formalności przed budową może potrwać kilka miesięcy. Budowa zaś nawet i rok. Przez ten czas jeszcze trzeba gdzieś mieszkać. Najlepiej sprzedać mieszkanie po wprowadzeniu się do nowego domu i wykorzystać te środki na spłacanie kredytu.
Pozwolenie na budowę
Pozwolenie na budowę może być konieczne, aby można było wejść na działkę i rozpocząć prace. Ostatnio jednak przepisy prawa budowlanego zostały złagodzone i pozwolenie jest niezbędne tylko wtedy, gdy budynek będzie oddziaływał tylko na teren nieruchomości. Trzeba je uzyskać wtedy, gdy planuje się budowę na terenie objętym ochroną przyrody lub, jeśli dom będzie zwiększał zanieczyszczenie środowiska czy hałas w otoczeniu. Zazwyczaj jednak wystarczy zgłosić budowę w urzędzie miasta.
Jednak niezależnie czy musisz uzyskać pozwolenie, czy tylko zgłaszasz budowę, musisz do wniosku dołączyć szereg dokumentów, w tym cztery egzemplarze projektu. Projekt jest jednym z najważniejszych etapów budowy. Możesz kupić gotowy albo zatrudnić projektanta. Niezbędne jest też oświadczenie o dysponowaniu działką. Może też przydać się decyzja o warunkach zabudowy i potwierdzenie opłaty, jeśli część domu będzie wykorzystywana do celów np. firmowych.
Czas na budowę
Zgoda na budowę jest ważna przez 3 lata od uzyskania, więc lepiej nie zwlekać z rozpoczęciem prac, gdyż mogą długo potrwać. Trzeba jednak najpierw zatrudnić ekipę budowlaną, wyznaczyć kierownika budowy i zadbać o środki na samą budowę, czyli właśnie kredyt. Tego też nie da się załatwić z dnia na dzień. Wybierając ekipę budowlaną, warto zwrócić uwagę na doświadczenie, uprawnienia, opinie, specjalizacje czy kompleksowość obsługi. Do tego trzeba pomyśleć o specjalistach od podłączenia mediów – elektryku, hydrauliku itp.
Przebieg samej budowy
Teren budowy musi zostać ogrodzony, a fundamenty wytyczone. Ekipa musi wyrównać teren i przygotować pod fundamenty. Następny etap to budowa fundamentów, a także ścian, podłóg i sufitów, a także betonowych schodów. Kolejny krok to budowa dachu i komina. Później montowane są okna i drzwi, a także wykonywane instalacje elektryczne, wodne i gazowe. Wtedy można montować fotowoltaikę, układać folie grzewcze itp. Później już pozostaje tylko sprzątanie i suche tynki, a na koniec prace wykończeniowe i montażowe. Po zakończeniu budowy wystarczy odbiór techniczny i zgłoszenie zakończenia budowy. Jeśli chcesz i potrafisz, możesz sam, z pomocą np. znajomych budować dom, oszczędzając na tym trochę kosztów. Jednak musisz mieć pewność umiejętności i… strój roboczy. Wszyscy powinni mieć koszulki, t- shirty męskie, spodnie oraz buty robocze - tego typu rzeczy oferuje nasz parter pod linkiem https://mybaze.com/pl/odziez-meska/