Domy pod klucz – dlaczego są lepsze od tych w stanie deweloperskim? Pojęcie stanu deweloperskiego stało się głośne kilka lat temu. Właśnie w takim stanie oddawane są dziś w większości mieszkania w budynkach mieszkalnych, choć już to, co kryje się za tym terminem, to rzecz mocno dyskusyjna, ponieważ stan deweloperski nie ma żadnego ugruntowania prawnego.

Jak wygląda stan deweloperski w praktyce?

Pojęcie stanu deweloperskiego odnosi się najczęściej do mieszkań. W domach raczej mówi się o stanie zamkniętym. A różnica między tymi dwoma jest spora, ale nie gigantyczna: stan deweloperski to ukończona elewacja bloku, a wewnątrz zamontowane parapety, drzwi wejściowe, ściany i sufit przygotowane do malowania lub pomalowane raz na biało. Domy pod klucz Łódź są już bardziej zaawansowane i choć wyposażenie trzeba dokupić, to przynajmniej nie trzeba przejmować się wykończeniem.

Czy warto kupować domy pod klucz?

Koszt wykończenia domu w porównaniu z całym kosztem jego budowy nie jest zwykle przesadnie duży. Oczywiście, że pominąć się go nie da, ale wykończenie i tak jest pierwszą rzeczą, jaką trzeba będzie zrobić, więc zakup domu pod klucz jest po prostu wygodne: zamiast samodzielnie szukać wykonawcy wykończeń, inwestor powierza obowiązek ich wykonania firmie budowlanej, która wzniosła obiekt. Przy okazji można liczyć na większe możliwości negocjacji cen, ale nadal podstawową zaletą tego rozwiązania jest po prostu święty spokój.

Profesjonalny wykonawca to dobre wykończenie

Dla wielu osób rachunek ekonomiczny jest oczywisty: mieszkanie w stanie deweloperskim i wykończenie systemem gospodarczym to koszt mniejszy niż dom pod klucz. Jeśli jednak ceny zakupu mieszkania w stanie deweloperskim i domu w podobnym są zbliżone, to wynik nie jest wcale pewny: samodzielne wykańczanie lub angażowanie kolejnego wykonawcy rodzi zawsze ryzyko popełnienia błędów i to, co miało być tańszym rozwiązaniem, stanie się wtedy tylko generatorem kosztów, więc domy pod klucz Łódź, choćby nawet wychodziły na papierze drożej, w praktyce mogą być naprawdę tańsze niż samodzielnie wykończone mieszkanie kupione w stanie deweloperskim.

Zobacz również: Budownictwo jednorodzinne