Budowa hal – czy da się określić koszty? Jak każda inwestycja, także budowa hal musi mieć określoną rentowność. Żaden inwestor nie podejmie się działania, jeśli nie będzie w stanie, przynajmniej zgrubnie, oszacować kosztów i czasu oczekiwania na zwrot przy założonym sposobie użytkowania. A jeśli chodzi o hale, to problem jest bardzo duży, ponieważ ilość technologii, w jakich mogą być wykonane, jest olbrzymia, a sama technologia nie jest jedynym czynnikiem, który wpływa na wycenę.

Budowa hal Technologia

Technologia: hale modułowe, stalowe, hale murowane, hale z prefabrykatów. To tylko niektóre z popularnych opcji. Czy któraś z nich jest lepsza od pozostałych? Wszystko zależy od zastosowania i potrzeb. O zaletach i wadach można mówić np. w kontekście wytrzymałości (gdzie wygrają hale murowane), ekonomii ogrzewania (też ze wskazaniem na murowane), łatwości przechowywania (tu już wynik zależy od typu produktów) czy kosztów budowy (gdzie zdecydowanie hale murowane nie mają szans).

Budowa hal Wielkość

Wielkość: fakt, że duże hale są droższe niż małe, to oczywistość. Jednak najmniejsze hale magazynowe też mogą mieć dość wysoką cenę metra, ponieważ tego rodzaju inwestycje wymagają zastosowania określonych materiałów i każda z technologii ma swoje optimum ekonomiczne jeśli chodzi o samą budowę.

Budowa hal Wykończenie

Wykończenie: większość hal może być wykończona w sposób absolutnie podstawowy, ale jeśli jakaś część obiektu ma mieć charakter wystawowy, to już tak nie będzie mogło być. W dodatku cena spadnie, jeśli hala będzie tylko obiektem magazynowym, np. obok zakładu produkcyjnego, a nie będzie obiektem samodzielnym, z własnymi sanitariatami, pomieszczeniami socjalnymi itd.

Budowa hal Wykonawca

Wykonawca: budowa hal Łódź to dobry interes nie tylko dla inwestorów, ale także dla firm budowlanych, więc tutaj trzeba uważać, aby nie dać się zbytnio naciągnąć. Najtańsza oferta zwykle nie jest wiele warta, ale różnica między najdroższą a kilkoma tańszymi też najczęściej nie jest wielka albo przynajmniej wynika z kryteriów, które nie dla każdego inwestora są istotne.

Zobacz również: Budowa warsztatów