Ile trwa budowa domu jednorodzinnego? Budowa domów jednorodzinnych jest dość czasochłonnym procesem. Osiągnięcie tylko stanu zerowego wymaga około dwóch tygodni w przypadku prostszych inwestycji do miesiąca, jeśli projekt jest bardziej skomplikowany.

Harmonogram jest najważniejszy

Mały dom jednorodzinny można wybudować w czasie od 3 do 5 miesięcy, ale to, czy uda się to zrobić, zależy przede wszystkim od harmonogramu prac. To o tyle istotne, że nawet trzymając się ściśle zaplanowanego scenariusza budowy, nie można zanadto przyspieszyć całego procesu, ponieważ ograniczenia wynikają również ze specyfiki używanych materiałów i procesu technologicznego.

Czas do stanu zerowego

Choć zdecydowanie nie dokonuje się tutaj najbardziej widocznego postępu, to właśnie prawidłowe przeprowadzenie prac na tym etapie gwarantuje bezpieczeństwo i komfort całego budynku. Dlatego też doprowadzenie budowy domu jednorodzinnego do stanu zerowego nie trwa krócej niż 2 tygodnie, a najczęściej wymaga około miesiąca. W tym czasie przeprowadza się wiele kluczowych prac, a materiały używane w tym procesie mogą wymagać dłuższego czasu wysychania, jak na przykład beton na ławy czy grubsze warstwy tynków.

Czas do stanu surowego otwartego

Budowa domów jednorodzinnych Łódź do stanu surowego otwartego zajmuje (licząc od osiągnięcia stanu zerowego) 2-5 miesięcy. Duża różnica wynika przede wszystkim z faktu różnego stopnia skomplikowania projektów oraz używania rozmaitych materiałów. Czasochłonna jest na przykład pielęgnacja stropu, która ? w zależności od technologii i powierzchni, może zająć tylko dwa dni, a może wymagać ponad tygodnia. Takich przykładów jest więcej i dlatego trudno jest dokładnie określić czas potrzebny na solidne wykonanie wszystkich prac.

Czas do stanu surowego zamkniętego

Samo przejście od stanu surowego otwartego do zamkniętego nie powinno zająć więcej niż 3-4 tygodnie, a zwykle jest to czas tygodnia lub dwóch. Na tym etapie raczej już opóźnienia się nie zdarzają, ale w wyjątkowych przypadkach, np. kiedy czas oczekiwania na stolarkę okienną i drzwiową się przedłuża, realizacja może zająć więcej czasu.

Budowa domów jednorodzinnych – Czy warto się spieszyć?

Teoretycznie niektóre domy można ukończyć w około 3-4 miesiące i jest to przedstawiane jako poważny atut przez niektórych deweloperów. Oczywiście czas realizacji ma duże znaczenie, ale należy pamiętać, że spośród trzech cech: ?tanio?, ?szybko? i ?dobrze?, budowa domu jednorodzinnego może spełnić tylko dwie. Jeśli więc będzie szybko i tanio, to najlepiej od razu poszukać innego dewelopera, a jeśli szybko i dobrze, to trzeba liczyć się z dużym kosztem. Stąd też czasem warto dodać kilka miesięcy do terminu realizacji i zrównoważyć tym samym koszty z dobrą jakością wykonania, tym bardziej że lepiej czekać dłużej, żeby móc mieszkać dłużej, niż spieszyć się z budową, jeśli będzie wiązało się to z koniecznością wcześniej przeprowadzanego kapitalnego remontu. A do całkowitego harmonogramu trzeba jeszcze doliczyć czas niezbędny na załatwienie wszystkich formalności związanych z budową domu jednorodzinnego.

Zobacz również: Usługi budowlane